Tradycyjny system montażu pustaków szklanych

Podstawową metodą budowania ścian z pustaków szklanych jest murowanie.
Do montażu tradycyjnego konieczna jest zaprawa murarska, krzyżyki dystansowe oraz zbrojenia. ( wysokość szerokość max.)

Elementy systemu:

  • zaprawa murarska do pustaków szklanych ( zużycie na 1m2: 14 kg)
  • krzyżyki dystansowe: 2, 6 lub 10 mm (zużycie??)
  • zbrojenie: pręty i drabinki zbrojeniowe (zużycie??)


Wzór:

1. Zaprawa klejowa do pustaków szklanych
Nie każda zaprawa może być użyta do budowy konstrukcji z pustaków szklanych. Zaprawa taka musi się charakteryzować m.in. odpowiednią przyczepnością i elastycznością. Najlepiej do tego celu nadaje się zaprawa do pustaków szklanych NOMOS.


2. Drabinka zbrojeniowa (3 mb)
Jest to konstrukcja składająca się z dwóch profili zbrojeniowych ocynkowanych o średnicy 5 mm połączonych gładkim prętem, który pozwala nam na utrzymanie zbrojenia w jednej linii i zachowania stałych odległości prętów od brzegów pustaka szklanego.

3. Pręty zbrojeniowe
Długość: 3 mb, średnica: 5mm.

4. Krzyżyki montażowe
Krzyżyki montażowe zwane również ramkami dystansowymi, występują w trzech dostępnych szerokościach: 2 mm, 6 mm oraz 10 mm. Szerokość 2 mm jest używana tylko do pustaków typu Pegasus, które mają specjalnie zaprojektowany rant, umożliwiający zastosowanie wąskich spoin. Wkładki dystansowe szerokości 6 i 10 mm mogą być stosowane do wszystkich pustaków szklanych – jedyną różnicą jest szerokość spoiny, jaką uzyskujemy po zastosowaniu jednego z nich.

5. Płytki wykończeniowe
Płytki wykończeniowe to element stosowany opcjonalnie w przypadku murowania ścian z pustaków szklanych, gdzie przynajmniej jedna z krawędzi ma swobodny koniec.
Szeroka gama kolorystyczna płytek pozwala na dopasowanie elementu wykończenia ściany do kolorystyki zastosowanego pustaka szklanego.

Budowę ściany w systemie tradycyjnym rozpoczynamy od montażu ceownika wykonanego z tworzywa lub stali (zalecane wymiary: 90 x 50 x 3 mm), który tworzy ramę obwodową całej konstrukcji. Profil ten przytwierdzamy za pomocą wkrętów rozporowych (max. odstęp między wierconymi otworami 50 cm).
Murowanie należy rozpocząć od wykonania cokołu, który tworzymy na tzw. warstwie poślizgowej. Tworzą ją zazwyczaj dwa luźno ułożone pasy papy bitumicznej – bezpiaskowej. Cokół zbroimy drabinką zbrojeniową. Na tak wykonanym cokole w ramie, układa się pierwszą warstwę pustaków szklanych. Do tego celu używamy krzyżyków dystansowych (do pustaków szklanych). Krzyżyki zapewniają nam równą szerokość spoin oraz ułatwiają utrzymanie prostej ścianki w pionie. Należy pamiętać o prawidłowym wypoziomowaniu każdej kolejnej warstwy za pomocą poziomnicy.
Po ułożeniu kolejnych warstw spoiny pionowe pomiędzy pustakami należy uzupełnić zaprawą. Przy ściankach o powierzchni do 1 m2 wystarczy zbrojenie zastosowane w cokole. Przy większych ściankach, należy, co warstwę poziomą ułożyć drabinkę zbrojeniową, ponadto w przypadku ścianek dużych i wysokich wykonuje się również zbrojenie pionowe w postaci pojedynczych prętów usytuowanych na przemian od zewnętrznej i wewnętrznej strony ścianki.
Pomiędzy bokami ramy i jej górną częścią należy pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości od 10 do 20 mm. Szczelinę wypełnia się materiałem izolacyjno – elastycznym (styropianem lub wełną mineralną).
Szczeliny dylatacyjne i warstwę poślizgową wykonuje się z uwagi na możliwość występowania pewnych przesunięć oraz konieczności uwzględnienia rozszerzalności cieplnej całej konstrukcji. Po zakończeniu murowania, spoiny należy wypełnić zaprawą spoinową lub specjalną, wysokoplastyczną białą zaprawą do montażu pustaków szklanych NOMOS.

 

Uwagi:

  • ścianki z pustaków szklanych nie mogą przenosić obciążeń z otoczenia
  • zbrojenie nie może dotykać pustaków
  • układamy nie więcej niż cztery warstwy dziennie

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.